سیستم های انتقال قدرت

حوزه های فعالیت ما در بخش سیستم های انتقال قدرت به چند بخش تقسیم می شود :

طراحی و ساخت کوپلینگ با ظرفیت انتقال قدرت متغیر

کوپلینگ ها اجزایی از ماشين هستند که حرکت و توان را از انتهای یك محور دریافت و به محور دیگر منتقل می کنند. در کوپلینگ ها قطع ارتباط بین محور محرک و متحرک وجود ندارد . در برخی از سيستم ها، مولدها توانایی تولید همزمان چند توان مختلف را ندارند. کوپلینگ ها با ظرفیت انتقال قدرت متغیر می توانند توان ورودی را به توان های خروجی مختلف تبدیل کنند. شرکت آساک، با بهره گیری از تکنولوژی های جدید اقدام به طراحی و ساخت کوپلینگ با ظرفیت متغیر نموده است. طراحی این  کوپلینگ ها به نحوی انجام شده است که تولید انبوه در داخل کشور، بدون وجود هیچ گلوگاهی از نظر ساخت، امکان پذیر است. شرکت آساک برای اولین بار در ایران کوپلینگ های انتقال توان با ظرفیت متغیر در انواع هیدرودینامیك، هیدرواستاتیك، الکترومغناطیس، الکتریکی و … را براساس ظرفیت انتقال توان سفارشی طراحی و اجرا می کند.

از کوپلینگ های دور متغیر آساک می توان در صنایع کوچک (در حد ۱۰ کیلووات) تا صنایع عظیم (تا ۱۰ مگاوات) برای انتقال قدرت متغیر پیوسته استفاده کرد. از جمله کاربردهای صنعتی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کمپرسورها و پمپ های صنعت نفت و گاز

فن ها و پمپ های نیروگاهی

خردکننده ها و له کننده های بزرگ صنعتی

فن ها ، پمپ ها و میکسرهای صنایع شیمیایی

دمنده ها و پمپ های صنایع متالوژی

و هر قسمتی از صنعت که نیاز به انتقال قدرت به صورت متغیر و پیوسته داشته باشد.

برای نمونه : انعقاد قرارداد طراحی و ساخت کوپلینگ های دور متغیر ۲ مگاوات با شرکت نفت

دینامومتر شرکت آساک

نمایی از دستگاه دیناموتور آزمایشگاه شرکت آساک جهت تست موتور و سیستم های انتقال قدرت

طراحی و ساخت محدود کننده گشتاور Torque Limiter

محدود کننده گشتاور جهت جلوگیری از آسیب های ناشی از افزایش بار و یا گشتاور انتقالی به سيستم مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از دستگاه ها میزان گشتاور ورودی ممکن است آنقدر افزایش یابد که از محدوده تحمل گشتاور سیستم خارج شود. در این دستگاه ها می توان توسط Torque Limiter میزان گشتاور انتقالی را در یك بازه معین محدود کرد.
شرکت آساک با به کار گیری از شیوه های جدید (طرح های مدرن و اختراعی)  یکی از پیشگامان تولید محدود کننده های گشتاور در کشور می باشد.

طراحی و ساخت سیستم انتقال قدرت معمولی دور بالا تا دور RPM 10000

گیربکس یکی از تجهیزات انتقال قدرت است که برای برآوردن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز به کار می رود. گیربکس می تواند در ازای کاهش دور، گشتاور را افزایش دهد یا در ازای کاهش گشتاور، دور را افزایش دهد. در گیربکس ها روش و کیفیت ساخت چرخ دنده ها ، اتصالات پوسته ، پوشش و دیگر اجزا بسیار حائز اهمیت است زیرا کیفیت بالای این اجزا مخصوصا چرخ دنده ها ، روانکارها و شفت ها موجب افزایش عمر ، راندمان و کارایی گیربکس و کاهش دما و نویز می شود. شرکت آساک با بهره گیری از تکنولوژی و علوم روز دنیا ، توانایی طراحی و ساخت سیستم های انتقال قدرت دور بالا (افزاینده و کاهنده دور) تا 10000 دور بر دقیقه را دارا می باشد.

گیربکس آساک

طراحی و ساخت سیستم انتقال قدرت متغیر پیوسته CVT

امروزه با پیشرفت فناوری در صنعت ، گام های ارزشمندی در جهت طراحی و ساخت نوع پیشرفته ای از گیربکس ها تحت عنوان گیربکس متغیر پیوسته Continuously Variable Transmission برداشته شده است. تعویض دنده ها در این نوع گیربکس ها به طور نامحسوسی انجام می شود و در مقایسه با گیربکس های معمولی، مصرف سوخت آن ها نیز بهینه تر است؛ زیرا سرعت موتور هر چقدر باشد، گیربکس در بهینه ترین حالت ممکن تنظیم می شود تا سوخت کمتری مصرف شود. در این نوع گیربکس ها نیازی به کلاچ نیست . این گیربکس ها در صنایع بسیار گسترده و متنوع از جمله صنایع فولاد، سیمان، صنایع نفتی، معادن، میکسرها، بالابرها، صنایع دریایی وغیره بکار می رود. از مزایای استفاده از این سیستم هم میتوان به کاهش مصرف سوخت تا 10 درصد نسبت به گیربکس های اتوماتیک ، انتقال نرم ، یکنواخت و بدون وقفه قدرت موتور، کارایی دینامیکی بالاتر، شتاب گیری بهتر، کارکرد دائمی موتور در بهینه ترین دور اشاره کرد.

برخی از کاربردهای CVT شرکت آساک : صنعت خودروسازی ، قایق های تندرو ، توربین باد ، صنعت تولید برق ، صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی و صنایع دیگری مانند روغن گیری ، قند و شکر ، فولاد ، کارخانجات نورد ، سیمان ، سنگ شکن ، آسیاب ، سیستم های نقاله ، صنایع دریایی و …

برای نمونه : تعدادی از پروژه های در دست ساخت از CVT آساک

گیربکس های شرکت آساک

طراحی و ساخت گیربکس دور متغییر افزاینده دور تا ۱۰۰ هزار دور در دقیقه با ماکزیمم توان ۲۵۰ کیلووات و ماکزیمم گشتاور ۲۵ نیوتن متر

این نوع گیربکس ها از ظرافت های خاصی برخوردار هستند که با تلفیق علوم و تخصص های مختلف قادر به انجام آن خواهیم بود. به دلیل ویژگی ها و گلوگاه هایی مانند بالانس کلیه قطعات دینامیک، ارتعاشات، مشخص نمودن فرکانس طبیعی قطعات دوار و مولد قدرت، ساخت ژورنال بیرینگ ها و یاتاقان های مخصوص، این کلاس گیربکس ها در رده گیربکس های High-Tech قرار می گیرد که معدود شرکت هایی در داخل و خارج کشور قابلیت طراحی یا ساخت آن را دارند.

تمامی قطعات به ویژه بیرینگ های این گیربکس فناوری بومی شرکت آساک می باشد و به ناچار مجبور هستیم در ساخت چنین گیربکس هایی از سرچ و انتخاب قطعات استانداردی که در بازار یافت می شوند پرهیز کنیم. عمده دلیل آن نیز قیمت های چشمگیری که متقاضیان را به شدت از خرید آن ها ناامید می کند و در مواردی نیز عدم افشای اطلاعات علمی و تجربی و ارائه قطعه مورد نظر به بازار جهانی از سوی شرکت های خارجی است.