رونمایی از طرح اختراعی CVT

مراسم رونمایی از دستاورد جدید شرکت آساک در زمینه CVT

شركت ” آرمان سازندگی انديشه های كلان – آساک ” پس از ٨ سال تحقيقات و آزمايش های متعدد در زمينه سيستم های انتقال قدرت متغير پيوسته، محصول نهايی اختراعی خود را تحت عنوان Liquid Planetary Gear CVT برای خودروهای سبک با حضور مقامات عالی رتبه كشوری ، لشگری ، علمی و صنعتی در تاريخ ٢٦ آذر ١٣٩٧ مصادف با هفته ملی پژوهش در سالن شهيد طهرانی مقدم دانشگاه شهيد رجايی رونمايی کرد.

تصاویری از مراسم رونمایی گیربکس CVT ساخت شرکت دانش بنیان آساک با حضور :

جناب آقای مهندس سيد مصطفی ميرسليم (عضو هيئت علمی دانشگاه صنعتی امير كبير و رئيس هيئت مديره ايپكو و به عنوان استاد مشاور این پروژه)

جناب آقای مهندس سيد مصطفی هاشمی طبا

جناب آقای دكتر سيف معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم

جناب آقای دكتر عظمتی رياست محترم دانشگاه شهيد رجايی

و ميهمانان ارجمند از وزارت دفاع ، مركز تحقيقات موتور ايران خودرو IPCO ، مديران بانک تجارت ، معاونت پژوهش و فناوری شركت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران ، مقامات نظامی و بزرگواران صنعت خودروسازی و قطعه سازی

مشاوره علمی و صنعتی اين محصول به عهده دانشگاه شهيد رجايی تهران و مركز تحقيق ، طراحی و توليد موتور ايران خودرو بوده است.

مصطفی میر سلیم و هاشمی طباطبائی و مجتبی پاکباز

تصویری از سیستم انتقال قدرت CVT اختراعی شرکت آساک :

CVT آساک برای خودروهای سواری

اهرم و سیستم کنترل کننده سیستم انتقال قدرت CVT آساک برای خودروهای سواری :

با گيربكس دور متغير پيوسته آساک ، اهرم بازی های كامپيوتری به اهرم كنترل اتومبيل شما تبدیل می شود.

اهرم كنترل اتومبيل

آپشن ها و قابليت های اين سامانه انتقال قدرت كاملا طراحی بومی است و هيچگونه الگو برداری از گيربكس های داخلی و خارجی در آن بكار نرفته است، گرچه الگو گرفتن در تمامی علوم بسيار ارزنده و مهم است.

آپشن A1 : كنترل گيربكس بصورت تيپترونيک

به اين معنی كه خودرو بصورت تعويض دنده دستی توسط راننده حركت می كند. در اين آپشن كليد ٢ و شصتی قرمز، عملگر محسوب می شوند. بدين گونه كه هر بار كليد ٢ فشرده شود يک پله دنده سبك تر می شود (يعنی از سكون به ١ و ٢ و٣ الی آخر) و به اين ترتيب ادامه دارد تا زمانی كه نسبت تبديل ١:١ می شود (يعنی عملا موتور مستقيم به ديفرانسيل متصل می شود و جعبه دنده نقشی ايفا نمی كند). حال اين پله ها (به اصطلاح تعويض دنده) می تواند مانند خودروهای معمول ٥ عدد يا ٧ عدد يا بيشتر و يا كمتر باشد. (كليدهای ٧ تا ١٢ برای انتخاب و تعيين تعداد وضعيت يا تعداد نسبت دنده است) با توجه به قابليت های اين جعبه دنده، محدوديتی در تعريف تعداد پله ها نخواهيم داشت و به سليقه راننده می توان تنظيم نمود. برای كاهش دنده (به اصطلاح معكوس كشيدن)، شصتی قرمز نقش ايفا می كند. بدين گونه كه با هر بار فشردن كليد قرمز، يک پله، دنده سنگين می شود. حال اين سنگين شدن و به اصطلاح معكوس كشيدن می تواند برای سبقت گيری يا برای خاصيت ترمز موتوری و يا برای شيب روی راحت تر باشد.

آپشن A2 : كنترل خودرو به صورت اتوماتيک

فشردن اين كليد به منزله كنترل خودرو به صورت اتوماتيک است. اين آپشن ، خودرو را به صورت دور متغير پيوسته كاملا خودكار كنترل می كند. يعنی تغييرات دور و گشتاور در شرايط مختلف جاده ای و شرايط مختلف پدال گاز توسط راننده با استفاده از جدول كاليبره شده تحت كنترل ECU جعبه دنده می باشد و راننده فقط با پدال گاز سر و كار دارد. تغييرات دور و گشتاور در اين آپشن بسيار نرم بوده و كاملا پيوسته است.

آپشن A3 : كروز كنترل

فشردن كليد ٤ ، خودرو را در سرعتی دلخواه قفل می كند (كروز كنترل). بدين گونه كه راننده خودرو را به حركت درآورده و در جاده ای بين شهری تمايل دارد خودرو در سرعتی ثابت حركت كند تا دائما شاخص كيلومتر خودرو را چک نكند كه مبادا از سرعت مجاز تجاوز كرده باشد، يا پای راننده خسته شده و تمايل دارد پای خود را از روی پدال بردارد، در چنين شرايطی سرعت خودرو را در حين حركت توسط فشردن كليد ٤ ثابت می كند. خروج از اين آپشن از دو طريق امكان پذير است. یا فشردن پدال گاز به هر ميزان و یا فشردن پدال ترمز به هر ميزان. لذا پس از ايجاد چنين شرايطی خودرو به صورت خودكار به حالت CVT برمی گردد و اين حالت بدون نياز به انتخاب آپشن و فشردن هيچ كليدی انجام می شود.

آپشن A4 : ریتاردر

اين آپشن با كليد ٦ فعال شده و ويبره ای لحظه ای در زير انگشت شصت نشان دهنده فعال شدن آن می باشد. اين آپشن تداخلی در ساير آپشن ها ايجاد نمی كند، بدين معنی كه می تواند هميشه فعال باشد و هيچ اشكالی در سيستم انتقال قدرت و حركت خودرو و مصرف سوخت بروز ندهد. اين آپشن مانند ريتاردر در خودروهای سنگين عمل می كند. زمانی كه كليد ٦ را می فشاريم، ريتاردر آماده كار است و با حركت موس (كنار كليد ٦) به هر جهت حالت ترمزگيری با سيستم جعبه دنده انجام می شود. اما اين ترمزگيری يا كاهنده سرعت كاملا مجزا از مجموعه لنت ها و پدال ترمز عمل می کند و در كار ترمز چرخ ها نيز اختلالی ايجاد نمی كند. در واقع اين ريتاردر می تواند مكمل ترمز پدالی (اصطكاكی) شود. اين سيستم در سرازيری های طولانی و گردنه ها اثر و اهميت خود را نشان می دهد. از آنجايی كه ترمز گيری های طولانی مدت در پايين آمدن از گردنه ها دمای لنت ها را تا مرز سوختن می رساند و خاصيت ترمزی لنت را كاهش می دهد. موس كنار كليد ٦ از مواد پيزو تشكيل شده است و حساس به نيروی اعمالی از سوی راننده است. هر چقدر راننده بيشتر موس را بفشارد، شدت ترمز ريتاردر نيز بيشتر می شود. اين آپشن براي مداومت در استفاده از آن طراحی شده است، لذا برای استفاده از آن نگران مدت زمان فعال بودن و شدت ترمز نباشيد، اين سيستم می تواند ساعت ها بدون وقفه با تمام ظرفيت به كار خود ادامه دهد.

آپشن A5 : تعیین سبک رانندگی

با استفاده از اين آپشن ميتوان سبک رانندگی يا سيكل رانندگی را تعيين كرد. به طور مثال فردی تمايل دارد اسپورت رانندگی كند، شخصی تمايل دارد اتومبيل آن بی صدا و نرم حركت كند و یا فردی بيشتر مصرف بهينه سوخت را مد نظر دارد. اهرم ولوم خطی كه در پای اهرم است اين امكان را فراهم می سازد. با اين ولوم می توان سيكل حركت خودرو را نيز مشخص كرد. (رانندگی در جاده های برون شهری ، جاده های درون شهری و كوهستانی یا …).  اين آپشن توام با حركت خودرو در هر حالت و هر آپشن از گيربكس، بصورت لايه ای مجزا ، به خواسته راننده عمل می كند و اختلالی در سيستم ايجاد نمی كند.

اهرم و سیستم کنترل کننده سیستم انتقال قدرت CVT آساک برای خودروهای سواری

نمایی از CVT شركت آساک در زمينه سيستم های انتقال قدرت دور متغير ۲ مگاواتی صنايع سنگين :

سيستم های انتقال قدرت دور متغير ۲ مگاواتی صنايع سنگين

همکاران و دوستان آساک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.