مولدهای قدرت

زمینه های تحقیقاتی شرکت آرمان سازندگی اندیشه های کلان (آساک) – مولدهای قدرت :

سالیان زیادی است که محققین شرکت آساک در زمینه ی موتورهای احتراق داخلی (مولدهای قدرت) تحقیقات متمرکزی داشته اند ، این شرکت توانسته در زمینه ی موتورهای دیزل پس از 4 سال آزمایشات بی وقفه ، پمپ انژکتور فشار قوی (CIP) طراحی نماید که توان مصرفی آن در حالت تئوری به 1/7 (یک هفتم) و در حالت آزمایشگاهی و تست موتوری به  1/5 (یک پنجم) پمپ های متداول امروزی شرکت های معتبری چون Bosch رسیده است.

از جمله ی طرح های ابتکاری ما در زمینه مولدهای قدرت ، موتورهای چهار سیلندر در دو سیلندر می باشد. یکی از مشکلات موتورهای احتراقی تناوبی فضای بیهوده (مرده) زیاد و نیز توان تولیدی کم نسبت به حجم موتور است ، به همین دلیل موتور ونکل (موتور دوار) با اینکه از راندمان پایین تری برخوردار بوده اما از نظر حذف فضاهای مرده و نیز نسبت توان تولیدی به حجم و وزن موتور از موتورهای احتراقی پیستونی بهینه تر است. از اینرو در طرح ابتکاری چهار سیلندر در دو سیلندر شرکت آساک ، 4 محفظه احتراق در دو سیلندر جانمایی شده و همانند یک موتور 4 سیلندر ، چهار احتراق در هر دو دور گردش میل لنگ خواهیم داشت. این کاهش تعداد سیلندرها موجب می شود که اصطکاک دو سیلندر ، پیستون و رینگ های متحرک و نیز طول میل لنگ و تعداد یاتاقان ها کاهش یافته و علاوه بر افزایش راندمان ، نسبت تولید توان به وزن نیز افزایش یافته است. این طرح ابتکاری آساک جزو فناوری های دانش بنیان این شرکت محسوب می گردد.

یکی دیگر از اهداف کلان شرکت در سال های اخیر ، طراحی ابتکاری و نیز توسعه موتورهای دوار احتراق داخلی بوده است. هم اکنون نوع جدیدی از موتورهای دوار اختراعی شرکت آساک در دست طراحی های نهایی و تست می باشد که در مقایسه با موتورهای دوار ونکل و نیز Cat & Mouse از راندمان بالاتر و حجم کمتر برخوردار است. در تصاویر زیر نمونه های مدل شده از این موتور منحصر بفرد قرار داده شده است.

موتور دوار شرکت دانش بنیان آساک

مولد قدرت و موتور دوار شرکت آساک

نمایی از تجهیزات کارگاه و آزمایشگاه موتور :

آزمایشگاه موتور شرکت آساک

 

طراحی و ساخت موتورهای پیشرفته در شرکت آساک